Prace wysokościowe - zadania ekstremalne

Mówiąc o pracach wysokościowych mamy na myśli przede wszystkim wszystkie prace związane z trudnodostępnymi miejscami, gdzie klasyczne dotarcie jest niemożliwe.

Mówiąc o pracach wysokościowych mamy na myśli przede wszystkim wszystkie prace związane z trudnodostępnymi miejscami, gdzie klasyczne dotarcie z ziemi jest niemożliwe.

Tak więc do tej grupy możemy zaliczyć wszelkie prace związane z umieszczaniem bilbordów, malowaniem budynków, utrzymaniem czystości np. szyb w wieżowcach czy nawet - jakby mogło się wydawać - trywialna rzecz w postaci wymiany oświetlenia w wysokiej hali.

Do takich zadań wymagany jest specjalistyczny sprzęt. W zależności od potrzeb mogą być potrzebne klasyczne drabiny, ale im wyżej i im trudniej dostępne miejsce tym częściej jest wykorzystywany specjalistyczny sprzęt. Niekiedy rusztowanie nie wystarczy, a wtedy trzeba użyć specjalnych środków - na przykład podnośniki koszykowe.

Prace wysokościowe - wyzwanie dla ekspertów

Praca w tak trudnych warunkach wymaga odpowiednich predyspozycji od pracownika. Na pewno poszukiwanymi cechami u takich osób jest opanowanie w trudnych, stresujących sytuacjach. Oczywistym jest również to, że lęk wysokości praktycznie dyskwalifikuje taką osobę na starcie. Praca ta wymaga również dobrego przygotowania fizycznego, które pozwoli czasami wiele godzin w niewygodnych pozycjach bezpiecznie wykonać powierzone zadanie. Często jest wymagana siła mięśni przy wchodzeniu i schodzeniu, dlatego tak wymagająca fizycznie praca jest przeznaczona dla osób, które nie mają z tym problemu.

Każdy pracownik powinien przejść odpowiednie kursy i szkolenia, który przygotuje go odpowiednio do wykonywania tej ciężkiej pracy. Od podstawowych zasad BHP do specjalistycznych kursów blisko powiązanych z alpinizmem. Takie uprawnienia będą niezbędne między innymi u osób, które przez specyfikę wykonywanego zlecenia są zmuszeni skorzystać z zabezpieczeń linowych oraz wykorzystają umiejętności wspinaczkowe do realizacji zadania.

Do takich zadań mogą należeć między innymi przy pracach budowlanych:
- montaż i demontaż urządzeń na wysokości np. anteny satelitarne;
- prace dekarskie;
- rozbiórki;
- kontrola i konserwacja wysokich obiektów np. kominy;

przy pracach porządkowych:
- mycie okien;
- czyszczenie elewacji;
- wycinka drzew;
- odśnieżanie dachów, usuwanie sopli;

Satysfakcja z pracy

Jest to najczęstszy powód, dla którego ludzie decydują się na tę ścieżkę zawodową. Presja, odpowiedzialność oraz adrenalina w codziennej pracy, to dla wielu osób woda na młyn. Każdy dzień jest inny i przynosi nowe, niepowtarzalne zadania z którymi musimy sobie poradzić. Idealne zestawienie dla osób, dla których praca biurowa byłaby utrapieniem. Trudno mówić o nudzie będąc 20m nad ziemią w objęciach liny.