badania wykonywane przez lekarza medycyny pracy

Lekarz medycyny pracy to zbiór uprawnień mających na celu ocenę stanu zdrowia pracownika. Przedmiotem badań jest również wpływ czynników występujących w miejscu pracy i stanowiska pracy na zdrowie pracownika. W grupie lekarzy medycyny pracy znajdują się lekarze pierwszego kontaktu, ale też okuliści, neurolodzy, pulmonolodzy, kardiolodzy czy laryngolodzy.

Zadaniem lekarza o tego rodzaju uprawnieniach jest ocena i sprawdzenie, czy dana osoba może wykonywać pracę na określonym stanowisku. W ślad za badaniem wydaje on orzeczenie lekarskie pracownikom, ale też studentom czy uczniom potwierdzające możliwość pracy czy nauki. 

Co bada lekarz medycyny pracy? 

To duże zróżnicowanie specjalizacji lekarzy wynika z faktu, że niektóre zawody czy też stanowiska pracy wymagają wysoce specjalistycznej oceny. Praca przy komputerze wymaga przede wszystkim przebadania oczu, tak by wykluczyć wady wzroku i np. zalecić wykonywanie pracy w okularach leczniczych. W takich przypadkach pracodawca zobowiązany jest do partycypowania w kosztach szkieł leczniczych korygujących wadę.

Wizyty u laryngologa czy neurologa będzie wymagało stanowisko pracy narażone na ciągły czy też nadmierny hałas. Pulmonolog musi badać pracowników pracujących w trudnych warunkach środowiskowych a neurologa wymaga praca na wysokościach. 

Przebieg wizyty u lekarza medycyny pracy

Do lekarza medycyny pracy kieruje nas pracodawca. Ze skierowaniem w ręku należy udać się do recepcji, gdzie zwykle już tam otrzymujemy skierowania na badania morfologii krwi, badania oczu i czasami badanie stanu płuc. Wszystkie badania należy wykonać przed umówioną wizytą u lekarza medycyny pracy i przyjść już do niego z wynikami. 

Po wykonaniu wszystkich zaleconych badań czeka nas już tylko wizyta u lekarza. Jego zadaniem jest analiza wyników i uzyskanych zaświadczeń oraz przebadanie pacjenta pod kątem ogólnego stanu zdrowia. Lekarz osłucha nas, sprawdzi podstawowe odruchy neurologiczne i na podstawie oględzin i wcześniejszych badań może wydać zaświadczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku pracy. Lekarz może też tutaj wprowadzić pewne ograniczenia, jeżeli widzi ku temu powód, np. konieczność pracy w okularach czy zmniejszoną ilość godzin pracy. 

Jak często trzeba wykonać badania? 

Żaden nowo zatrudniony pracownik nie może przystąpić do wykonywania swoich obowiązków bez zaświadczenia od lekarza medycyny pracy oraz szkolenia BHP. Kodeks pracy traktuje to jako zasadę bez wyjątków. Także w przypadku, gdy zmienia się wyraźnie stanowisko pracy oba warunki ponownie wchodzą w życie. Zaświadczenie lekarskie standardowo jest ważne przez okres 2 lat i przed upływem jego ważności należy wykonać kolejne.

W przypadku pracowników pracujących w trudnych warunkach środowiskowych wymóg badań lekarskich obowiązuje każdego roku. Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, również on, wracając, musi wykonać badania. Za badania oraz wizytę u lekarza medycyny pracy płaci pracodawca, on też powinien informować pracownika o obowiązku wykonania kolejnych badań.    

Więcej informacji znajdziecie na: http://hms-assistance24.com/