Geowłóknina to powszechnie stosowany materiał budowlany, który wykonany jest ze specjalnych włókien syntetycznych lub naturalnych. Ma bardzo dobre właściwości filtracyjne i jest wytrzymały, dlatego geowłóknina drenażowa tak chętnie stosowana jest w pracach budowlanych, a szczególnie przy zakładaniu systemów drenarskich.

Jak działają systemy drenarskie?

Systemy drenarskie zapewniają równomierny przepływ wody w gruncie na pewnej powierzchni. Rury drenarskie mają na powierzchni otwory, które pozwalają na ruch wody w dwóch kierunkach - z rur do gruntu lub z gruntu do rur - w zależności od wybranego typu drenażu. W obu rozwiązaniach pojawia się niebezpieczeństwo, że otwory zostaną zablokowane przez ziemię - prowadzić może to do obniżenia wydajności tego rozwiązania. Ważne jest więc odpowiednie zabezpieczenie drenażu - służą do tego specjalne geowłókniny drenarskie zwana też drogową.

Geowłóknina drenażowa - najważniejsze informacje

Specyfikacja geowłókniny

To materiał lekki, cienki, ale jednocześnie bardzo wytrzymały materiał - wykonany z włókien poliestrowych lub polipropylenowych. Włókna poukładane są w bardzo chaotyczny sposób, co odróżnia geowłókninę drogową od innych materiałów. Przyczyną takiego układu jest sposób scalania poszczególnych włókien - są one zgrzewane lub igłowane. Na rynku istnieje kilkadziesiąt rodzajów geowłókniny, różnią się one od siebie specyfikacją i parametrami, dlatego wybór odpowiedniej powinien zależeć przede wszystkim od celu. Trzy podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę to:

  • wodoodporność,
  • wytrzymałość na rozciąganie,
  • wytrzymałość na przebicie.

Jak wybrać idealną geowłókninę?

Kluczowe będzie oczywiście przeznaczenie geowłókniny. Producenci wyróżniają kilka rodzajów materiału, który podzielony został ze względu przeznaczenie.

  • drenażowa,
  • filtracyjna,
  • separacyjno - filtracyjna,
  • ochronna.

Geowłóknina występuje jako gotowa warstwa materiału, który składa się z różnego rodzaju włókien. Nadanie jej odpowiednich cech, wymaga dobrania materiału o konkretnych właściwościach. Włókna muszą mieć odpowiedni ciężar cząsteczkowy, sprężystość, a także objętość chemiczną - materiał staje się wówczas odpowiednio gęsty powierzchniowo oraz otrzymuje cechy hydrauliczne. Materiał staje się lekki, ale bardzo wytrzymały i świetnie sprawdza się do izolacji rur.

Geowłóknina to nie agrowłóknina

Często zdarza się, że oba te terminy są stosowane zamiennie lub zwyczajnie mylone ze sobą. To duży błąd, ponieważ oznaczają coś zgoła odmiennego. Agrowłóknina wykonana z polipropylenu idealnie sprawdza się przy przykrywaniu roślin, dbając o odpowiednią temperaturę oraz nawodnienie znajdujących się pod nią sadzonek. Chroni również przed zachwastowieniem ogrodu, a nawet szkodnikami, które mogą zniszczyć uprawę.

Geowłóknina to powszechnie używany materiał budowlany, używany w szczególności przy wykonywaniu systemów drenarskich oraz przy budowie dróg. Między innymi dlatego, często zamiennie używa się nazwy geowłóknina drogowa. Cienka mata wykonana z włókien syntetycznych ma całkowicie odmienne właściwości niż agrowłóknina, dlatego nie mogą być stosowane zamiennie.

Na rynku działa kilkudziesięciu producentów i sprzedawców geowłókniny drenażowej. Wybór konkretnej powinien być podyktowany konkretnymi potrzebami, a także celem jej użycia. Warto jednak pamiętać, że zakładanie przy zakładaniu geowłókniny drogowej, należy zachować dużą ostrożność i staranność. Złe ułożenie może spowodować zniszczenie syntetycznego materiału geowłókniny.