Teatr

Najzabawniejsza teatralna produkcja Trójmiasta!

Gdzieś pomiędzy ulicami Portową a Legionów w Gdyni żyje sobie pewien taksówkarz – człowiek jakich wielu, a jednak skrywa on pewną tajemnicę, która nieoczekiwanie wychodzi na jaw. Zapraszamy na najbardziej oblegany spektakl sezonu – mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak ważne jest przestrzeganie rozkładu jazdy i… jak żyć z dwiema żonami i nie zwariować.

Mayday to niezwykle zabawna sztuka teatralna, okrzyknięta najlepszą współczesną komedią omyłek. Obok innych sztuk Ray’a Cooney’a brytyjskiego mistrza farsy, podbiła serca widzów Europy Zachodniej oraz Broadway’u. Od czasu polskiej prapremiery w 1992 roku była w repertuarze ponad dwudziestu polskich teatrów i dzięki swojemu inteligentnemu komizmowi nieustająco prowokuje teatralnych twórców do wciąż nowych inscenizacji.

Dzięki znakomitemu połączeniu komizmu sytuacyjnego z komizmem językowym, absurdalnych zwrotów akcji z błyskotliwymi i ciętymi dialogami nieustannie cieszy się olbrzymim powodzeniem i rozśmiesza do łez szerokie kręgi publiczności, a niektóre jej wystawienia grane są już ponad tysiąc razy.

Gdyński taksówkarz i bigamista prowadzi beztroskie życie. Do czasu niespodziewanego wypadku… Zaskakujące zdarzenia, trudne do rozwiązania i piętrzące się nowe historie wciągają w bieg przyjaciół, sąsiadów i osoby postronne. Następujące po sobie humorystyczne zdarzenia nie pozwalają odpocząć od śmiechu.

Ray Cooney – autor

Aktor, reżyser, producent, jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów sztuk komediowych. Karierę rozpoczął jako czternastolatek w 1946 roku. Przez dziesięć lat zdobywał praktykę grając w teatrach prowincjonalnych, następnie trafił do Zespołu Briana Rixa w Teatrze Whitehall w Londynie. Dla niego pisał wraz z kolegą aktorem Tony Hiltonem swoją pierwszą sztukę One For The Pot. Odtąd wciąż grając, reżyserując, zajmując się produkcją spektakli napisał 12 sztuk. Wśród nich jest wiele hitów granych na całym niemal świecie takich jak: Wszystko w rodzinie, Nie teraz, kochanie, Mayday (farsa-rekordzistka, grana na londyńskim West Endzie nieprzerwanie przez dziesięć lat). Okno na parlament zostało nazwane „Rolls-Roycem farsy”, przyniosło Cooney’owi prestiżową nagrodę Oliviera dla najlepszej komedii 1991 roku.

Elżbieta Woźniak – autorka przekładu

Anglistka z wykształcenia. Najchętniej przekłada farsy i komedie, nie unika dreszczowców, sztuk muzycznych i sztuk o poważnej tematyce. Przełożyła dla polskich teatrów sztuki wielu nieznanych. Współpracuje z większością scen w Polsce. Wśród kilkudziesięciu przetłumaczonych przez nią tekstów można znaleźć wielkie przeboje, grane w licznych teatrach po kilkaset razy, m.in.: Mayday i Mayday 2 R. Cooney’a, Nie teraz, kochanie J. Chapman’a, Wieczór kawalerski i Lewe interesy R. Hawdon’a, Złodzieja E. Chappell’a, Łóżko pełne cudzoziemców D. Freeman’a, Marię Callas i Lekcję śpiewu T. McNally’ego, Szalone nożyczki P. Pörtner’a, Pamięć wody S. Stephenson’a, Żar S. Marai’a, Zamianę na wakacje I. Ogilvy’ego, 39 stopni J. Buchan’a, Na końcu tęczy P. Quilter’a, Dziewczyny z kalendarza T. Firth’a, Boską P. Quilter’a, Kobiety w sytuacji krytycznej J. Murra-Smith, musicale Miss Saigon C.-M. Schönberg’a i Carmen Latina C. McLeod’a, oraz sztuki należące do poważniejszego gatunku, m.in.: Małą Strindberg L. Hall’a, Odwrót i Namiętność W. Nicholson’a, Opowiadania zebrane D. Margulies’a, Panią z Birmy R Shannon’a, Dublińską komedię C. McPherson’a, Więź R. Munro, Rock’n’Roll T. Stoppard’a, Kontrakt M Bartlett’a.

Dariusz Majchrzak – reżyseria

Aktor teatralny i filmowy. Debiutował we Wrocławiu będąc studentem wrocławskiego Wydziału Aktorskiego P.W.S.T. w światowej prapremierze Czwartej Siostry Janusza Głowackiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Występował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, Teatru Nowego w Łodzi, Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Obecnie związany z Teatrem Polskim w Szczecinie. W Gdyni znany jest ze spektaklu Zorba, za rolę Pavlego otrzymał nagrodę publiczności podczas XV Edycji Sceny Letniej Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni. Dwukrotnie nagrodzony na festiwalu R@Port w Gdyni. Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni otrzymał nagrodę w kategorii „Największe odkrycie festiwalu” za rolę Ryśka w filmie W dół kolorowym wzgórzem Przemysława Wojcieszka. Filmografia: m.in.: Szaleńcy Pawła Wendorffa, Ki Leszka Dawida, Kamfora Filipa Marczewskiego. Obecnie debiutuje jako reżyser sztuki Mayday Ray’aCooney’a na Scenie Studenckiej w Centrum Kultury w Gdyni.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę Jarosława Wojciechowskiego, Dyrektora Gdyńskiego Centrum Kultury, dzięki jego wsparciu i determinacji mogłem zrealizować marzenie swojego życia.

Dariusz Majchrzak
Fotorelacja z premiery
Mayday - Premiera
Mayday - Premiera
Mayday - Premiera
Mayday - Premiera
Recenzje

Ray Cooney uważany jest za jednego z najlepszych komediopisarzy na świecie. Jego przepisy na udaną farsę sprawdzają się na każdej długości i szerokości geograficznej. Gdyński „Mayday. Run For Your Wife” z serca Londynu przeniesiony został w ścisłe centrum Gdyni. I w trójmiejskim kontekście sztuka Cooneya wypada bardzo przyzwoicie.

– Trójmiasto.pl