Gdyński Urząd Celny świętuje 100 lat z wyjątkowymi uroczystościami
Gdynia świętuje stulecie swojej instytucji celnej – wydarzenie pełne wzruszeń, muzyki i ważnych wyróżnień. Jak przez 100 lat Urząd Celny wspierał rozwój miasta i bezpieczeństwo kraju? Poznaj szczegóły wyjątkowej uroczystości, która odbyła się w sercu gdyńskiego portu.

Gdynia i jej Urząd Celny z jubileuszem przy nabrzeżu Pomorskim

W środę, 21 maja 2025 roku, Gdynia stała się miejscem wyjątkowego święta – setnej rocznicy powstania swojego Urzędu Celnego. Uroczystości odbyły się przy nabrzeżu Pomorskim, w pobliżu historycznego ORP „Błyskawica”, gdzie zgromadzili się funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz zaproszeni goście z różnych szczebli administracji państwowej i samorządowej.

Podczas wydarzenia nowo mianowani funkcjonariusze złożyli ślubowanie, a wielu pracowników otrzymało awanse i wyróżnienia za wieloletnią służbę. Całość uświetniła Kompania Honorowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która zadbała o podniosłą oprawę muzyczną. Nie zabrakło także pokazów przygotowanych przez celników, które przyciągnęły uwagę uczestników.

Wśród obecnych znaleźli się m.in. minister Marcin Łoboda, wicewojewoda pomorski Emil Rojek, członek zarządu województwa Agnieszka Baranowska oraz prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Wspólnie podkreślali znaczenie tej instytucji dla rozwoju miasta i bezpieczeństwa kraju.

Port Gdynia oddaje hołd historii i bohaterom urzędu celnego

Druga część obchodów miała miejsce w Porcie Gdynia przy ulicy Rotterdamskiej 9. To właśnie tam odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Wiktorowi Fałatowiczowi – byłemu naczelnikowi Urzędu Celnego w Gdyni oraz absolwentowi Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Fałatowicz został zamordowany podczas II wojny światowej w Lasach Piaśnickich, a jego szczątki spoczywają na Cmentarzu Witomińskim.

Jego postać symbolizuje trudne losy instytucji i ludzi związanych z nią na przestrzeni dziesięcioleci. Fałatowicz został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski V klasy, co podkreśla jego zasługi dla państwa.

Jak Urząd Celny kształtował oblicze Gdyni przez sto lat

Początki obsługi celnej na gdyńskim wybrzeżu sięgają lat 1922-1925, kiedy to formalnie funkcjonował Urząd Celny w Strzebielinie Morskim. Wtedy to Sylwester Kreja, celnik, regularnie pojawiał się w porcie na odprawach towarów. Przełom nastąpił 1 maja 1925 roku, gdy decyzją Dyrekcji Ceł w Poznaniu powołano do życia Urząd Celny I klasy w Gdyni.

Ta zmiana nie tylko zwiększyła bezpieczeństwo granic Polski, ale również była impulsem do dynamicznego rozwoju miasta portowego. Jak zauważyła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek:

100-lecie powstania Urzędu Celnego w Gdyni to szczególna okazja do uhonorowania instytucji, która od lat pełni kluczową rolę dla bezpieczeństwa granic naszego państwa – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – W 1925 roku na gdyńskim wybrzeżu, które wówczas stawało się sercem polskiego dostępu do morza, zapadła decyzja o utworzeniu Urzędu Celnego. Powstanie jednej z pierwszych instytucji państwowych było czymś więcej niż decyzją administracyjną, to był wyraz zaufania do potencjału tego miejsca. Urząd Celny będący o rok starszym bratem Gdyni wraz z naszym miastem rozkwitał, ale też doświadczał wojennych zniszczeń i powojennej odbudowy. Urząd odegrał ważną rolę dla rozwoju kraju i Gdyni. Ten strategiczny krok rozpoczął proces budowy suwerenności gospodarczej naszego państwa.

Dziś Urząd Celny w Gdyni to nie tylko strażnik granic i handlu morskiego, ale także symbol ciągłości i siły miasta nad Bałtykiem.


Według informacji z: Urząd Miasta Gdynia