
Gdynia staje się centrum nowoczesnej technologii wojskowej – właśnie rozpoczęła się budowa innowacyjnego Centrum Elektroniki Militarnej, które wzmocni polską obronę powietrzną i otworzy nowe możliwości dla lokalnego przemysłu zbrojeniowego.
- Gdynia inwestuje w przyszłość obronności z nowym Centrum Elektroniki Militarnej
- Nowoczesne technologie i współpraca międzynarodowa na wyciągnięcie ręki gdynian
- OBR CTM Gdynia – strategiczny gracz na mapie polskiej obronności
Gdynia inwestuje w przyszłość obronności z nowym Centrum Elektroniki Militarnej
W środę, 21 maja 2025 roku, w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja budowy Centrum Elektroniki Militarnej (CEM). To przedsięwzięcie jest ważnym elementem drugiego etapu programu WISŁA, którego celem jest wyposażenie Polski w zaawansowane systemy obrony powietrznej średniego zasięgu.
Podczas wydarzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele administracji państwowej, wojska oraz firm z branży obronnej z Polski i USA, m.in. wiceprezydent Gdyni Rafał Geremek oraz podsekretarz stanu Konrad Gołota, symbolicznie wmurowano kapsułę czasu pod fundamenty nowego ośrodka. W kapsule znalazły się pamiątki takie jak monety firm PGZ S.A., Raytheon i OBR CTM S.A., egzemplarz dzisiejszego wydania „Dziennika Bałtyckiego” oraz list do przyszłych pokoleń, który będzie można otworzyć dopiero w 2082 roku – dokładnie sto lat po założeniu OBR CTM.
Nowoczesne technologie i współpraca międzynarodowa na wyciągnięcie ręki gdynian
Centrum Elektroniki Militarnej ma stać się miejscem produkcji i rozwoju zaawansowanych komponentów elektronicznych wykorzystywanych m.in. w radarach LTAMDS – innowacyjnym systemie obserwacji przestrzeni powietrznej o pełnym kącie widzenia 360 stopni. Radar ten wykorzystuje technologię anteny aktywnej AESA z azotkiem galu, co pozwala skutecznie chronić przed różnorodnymi zagrożeniami, od samolotów po pociski hipersoniczne.
W ramach podpisanej podczas uroczystości umowy o współpracy między OBR CTM a Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi z Zielonki, gdynianie będą produkować specjalistyczne płytki drukowane do modułów magazynowania energii radarów LTAMDS. To znaczący krok w kierunku zwiększenia zdolności produkcyjnych polskiego przemysłu obronnego oraz transferu nowoczesnych technologii na rodzimy grunt.
Inwestycja ta wpisuje się również w szerszy kontekst programów obrony powietrznej realizowanych przez Polską Grupę Zbrojeniową, takich jak systemy WISŁA (średni zasięg), NAREW (krótki zasięg) czy PILICA+ (bardzo krótki zasięg). Dzięki temu Gdynia staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie polskiej innowacji wojskowej.
OBR CTM Gdynia – strategiczny gracz na mapie polskiej obronności
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej to firma z wieloletnią tradycją i ogromnym doświadczeniem w sektorze techniki morskiej oraz bezpieczeństwa państwa. Specjalizuje się m.in. w tworzeniu systemów dowodzenia i kierowania działaniami na morzu, sprzętu do walki minowej oraz rozwiązań hydroakustycznych. Co więcej, zapewnia cyberbezpieczeństwo kluczowych systemów wojskowych oraz prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe na rzecz Marynarki Wojennej RP.
Dzięki nowemu Centrum Elektroniki Militarnej OBR CTM poszerzy swoje kompetencje o produkcję i serwisowanie zaawansowanych elementów elektronicznych wykorzystywanych nie tylko w marynarce, ale także w całym systemie obrony powietrznej kraju. To szansa dla Gdyni na rozwój wysokich technologii oraz zwiększenie znaczenia miasta jako centrum przemysłu obronnego.
Na podst. Urząd Miasta