Noc Muzeów w Gdyni 2025 wyjątkowa atrakcjami i tłumami zwiedzających
Gdynia rozświetliła się wyjątkową atmosferą podczas Nocy Muzeów 2025. Setki mieszkańców i gości miasta skorzystały z niecodziennej okazji, by wieczorem odkrywać tajemnice muzeów i instytucji kultury, które przygotowały na tę noc niezwykłe atrakcje. To wydarzenie pokazało, jak bogata i różnorodna jest gdyńska scena kulturalna.

Noc Muzeów w Gdyni pełna niezapomnianych przeżyć

W sobotę, 17 maja, Gdynia tętniła życiem dzięki corocznej Nocy Muzeów – wydarzeniu, które przyciąga miłośników historii, sztuki i kultury z całego regionu. W tym roku do akcji włączyło się kilkanaście placówek, od największych muzeów po kameralne galerie i centra kultury. Wieczorne zwiedzanie stało się prawdziwym świętem dla wszystkich zainteresowanych unikalnymi wystawami oraz specjalnymi warsztatami i pokazami.

Wśród uczestników znalazły się takie instytucje jak Muzeum Emigracji, które obchodziło swoje 10-lecie, Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Nie zabrakło również mniej oczywistych miejsc – Konsulatu Kultury, Gdyńskiego Centrum Filmowego czy tuBazy, które zaprosiły odwiedzających do wspólnego odkrywania lokalnej sztuki i historii.

Wyjątkowe jubileusze i atrakcje w sercu Gdyni

Muzeum Emigracji na Polskiej 1 było jednym z głównych punktów programu. Placówka świętowała dekadę działalności, co podkreśliła specjalną instalacją audiowizualną oraz warsztatami tkackimi dla dzieci i dorosłych. Jak wyjaśniał doktor Łukasz Podlaszewski, główny specjalista ds. wystawy stałej:

„Nasze muzeum w tym roku obchodzi dziesiąte urodziny, zresztą samo jego otwarcie też przypadało na Noc Muzeów, więc jest to dla nas szczególny moment. Ten motyw przewodni przewija się chociażby po wejściu do muzeum, gdzie mamy instalację audiowizualną z muzyką ambientową, która nawiązuje właśnie do czasu przemijania...”

Również Muzeum Miasta Gdyni przygotowało coś specjalnego – „Noc Spawacza” z muzyką didżejską oraz warsztatami tworzenia masek spawacza i sitodruku. Dorota Lewandowska z muzeum podkreślała wyjątkowość tej oferty:

„Dzisiaj ton nadaje nam spawacz, co zresztą słychać, bo mamy didżejski set. Są też warsztaty... Tylko przez jedną noc można zwiedzać naszą specjalną wystawę Kazimierza Ostrowskiego.”

Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziło Muzeum Marynarki Wojennej wraz z nowo otwartym okrętem podwodnym ORP „Sokół”. Mimo kapryśnej pogody kolejki do wejścia na pokład nie malały. Małgorzata Derlacz-Chmielowiec zachęcała do odwiedzin:

„Największą atrakcją jest oczywiście nowy okręt podwodny ORP „Sokół”, tam jest największa kolejka pomimo niepogody... Dla dzieci też mamy wiele atrakcji - gier, zabaw.”

Specjalne linie autobusowe ułatwiały podróżowanie po gdyńskich atrakcjach

Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się między rozproszonymi punktami programu Nocy Muzeów, ZKM Gdynia uruchomił dwie specjalne linie autobusowe o numerach 322 i 333. Szczególnie linia 322 cieszyła się popularnością dzięki możliwości przejazdu zabytkowymi trolejbusami – prawdziwą gratką dla miłośników komunikacji miejskiej i historii techniki.

Ta wyjątkowa noc pokazała, że kultura w Gdyni żyje pełnią życia także po zmroku. Mieszkańcy mieli okazję zanurzyć się w fascynujące opowieści o przeszłości miasta i jego mieszkańców oraz aktywnie uczestniczyć w twórczych warsztatach. Już dziś warto zaznaczyć datę kolejnej edycji tego wydarzenia w kalendarzu!


Opierając się na: Urząd Miasta