Policjanci z Gdyni prowadzą postępowania dotyczące kradzieży na szkodę osób starszych. W weekend doszło do oszustw metodą „na policjanta” i „na pracownice wodociągów”, w wyniku których seniorki straciły swoje oszczędności. Mundurowi pracują nad ustaleniem, zatrzymaniem i ukaraniem sprawców tych przestępstw.

W sobotę policjanci przyjęli zgłoszenie o tym, że w piątek około 10.00 do mieszkania 86-letniej mieszkanki Gdyni zapukały dwie kobiety, przedstawiły się jako pracownice wodociągów i poprosiły o wpuszczenie do środka pod pretekstem rzekomej awarii. W czasie pobytu w mieszkaniu jedna z fałszywych pracownic odwracała uwagę seniorki i zasłaniała swoją koleżankę, która w tym czasie przeszukała mieszkanie i ukradła pieniądze oraz złotą biżuterię.

W niedzielę około 16.00 na telefon stacjonarny 71-letniej Gdynianki zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako policjantka. Podczas rozmowy powiedziała seniorce, że jej synowa miała wypadek samochodowy skutkujący śmiercią ciężarnej kobiety, aktualnie jest zatrzymana i potrzebne są pieniądze na kaucję synowej. W rezultacie około 19.00 kobieta przekazała swoje oszczędności obcemu mężczyźnie, który przyszedł po pieniądze.

Policjanci przyjęli zawiadomienia i pracują nad ustaleniem i zatrzymaniem sprawców.

Policjanci ostrzegają przed działaniem przestępców wykorzystujących podeszły wiek i samotny tryb życia poszkodowanych. Pod żadnym pozorem nie zapraszajmy do mieszkania nikogo obcego. Metody oszustów mogą się zmieniać, niezmienna pozostaje zasada OGRANICZONEGO ZAUFANIA. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości poprośmy o pomoc najbliższych, sąsiadów lub policjantów. Funkcjonariusze natychmiast sprawdzą czy mamy do czynienia z oszustem.