ASTRONOMIA

Co łączy lśniącego rogalika na niebie, zielone liście w parku i kota wygrzewającego się na parapecie? Słońce – nasza życiodajna gwiazda i największe źródło energii w pobliżu Ziemi. A jak to się dzieje, że świeci? Jak powstało i jaki los je czeka? Czy wszystkie gwiazdy są takie same? Jak dostrzec czarną dziurę?

Poznaj z nami niezwykłą naturę światła oraz siły rządzące w Kosmosie i weź udział w naszym nowym projekcie „Światło Gwiazd”! Zapraszamy dzieci i młodzież!

Szukając z nami światła gwiazd dowiesz się jak i za pomocą jakich przyrządów astronomowie odkrywają tajemnice Wszechświata, zwiedzisz Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach koło Torunia, dowiesz się jak powstaje tęcza i co kryje się za zaćmieniem Księżyca i Słońca!

Serdecznie zapraszamy na cykl „Światło Gwiazd” – spotkania z astronomami i fizykami z Obserwatorium i Fundacji Aleksandra Jabłońskiego, przygotowane przez Konsulat Kultury w Gdyni.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA W KONSULACIE KULTURY

31 styczeń 2022 godz. 11:00 – „Elektro czy Magneto?”

Czy prąd ma coś wspólnego z magnesem? Czy Ziemia jest wielkim magnesem i jak działa kompas? A może światło niesie w sobie odrobinę magnetyzmu? Czym jest napięcie, a czym natężenie prądu? Zapraszamy na elektryzujące spotkanie, podczas którego włosy staną dęba! 

28 lutego 2022 godz. 11:00 – „Ciepło-zimno”

Czy latem możemy zmarznąć, a zima może być gorąca? Od czego zależy temperatura i czego jest miarą? Czy można ją zobaczyć? W jaki sposób zmienić stan skupienia i szybko zrobić lody? Czy da się złapać płomień? Przekonajmy się razem podczas gorącego termo pokazu!

14 marca 2022 godz. 11:00 – „Statek kosmiczny Ziemia”

Podróże kosmiczne są fascynujące, ale czy zdajecie sobie sprawę, że cały czas uczestniczymy w takiej podróży? Profesor Andrzej Strobel z Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach zabierze nas w niezwykłą podróż po Układzie Słonecznym i nie tylko! Zapraszamy na pokład statku kosmicznego Ziemia!

Koncepcja projektu: Agnieszka Górska-Pukownik, Magdalena Maszewska, Rafał Pukownik 
Koordynacja projektu: Agnieszka Skibicka

Projekt powstał we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach.

Wydarzenia dedykowane dla dzieci i młodzieży 12+