Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia podało informacje dotyczące nowych ograniczeń, które wchodzą w życie od 1 grudnia br. Policjanci apelują o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Mundurowi regularnie prowadzą działania, które mają na celu zapobieganie i ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podczas akcji stróże prawa rozmawiają z mieszkańcami Gdyni o konieczności stosowania się do obostrzeń oraz rozdają maseczki ochronne.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia ogłosiło informacje na temat ograniczeń, które spowodowane są wzrostem zachorowań na COVID-19 oraz pojawieniem się nowego wariantu wirusa. Nadal obowiązuje zasłanianie ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Dodatkowo od 1 grudnia br. wchodzą nowe obostrzenia:

  • we wszystkich obiektach, w których do tej pory był limit osób do 75 procent – zostaje on ograniczony do 50 procent. Do limitów tych nie wliczają się osoby zaszczepione;
  • limit osób na uroczystościach i zgromadzeniach zmniejsza się ze 150 do 100 osób;
  • podczas wydarzeń sportowych limit zmniejszy się o połowę, czyli do 250 osób.
  • na siłowniach, w klubach fitness, muzeach, gdzie obowiązywał limit 1 osoby na 10 m2 – będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m2;
  • zakaz lotów do Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Nanibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą objęte 14-dniową kwarantanną;
  • do 14 dni zostanie wydłużona kwarantanna dla osób podróżujących ze strefy non-Schengen. W przypadku negatywnego wyniku testu PCR będzie można zwolnić z kwarantanny po 8 dniach. Osoby w pełni zaszczepione nie będą podlegać kwarantannie.

Wszystkie aktualne nakazy i zakazy znajdują się na stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Policjanci prowadzą i nadal będą prowadzić działania, podczas których będą sprawdzać czy wszyscy stosują się do obowiązujących nakazów i zakazów w walce z koronawirusem. W trakcie ostatnich działań mundurowi rozdawali maseczki ochronne, zachęcając do ich noszenia. Pamiętajmy, że każdy, kto będzie lekceważył przepisy, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Tylko od początku listopada policjanci pouczyli 4429 osób, wystawili 431 mandatów karnych i skierowali 9 wniosków o ukaranie do sądu.

Przypominamy, że koronawirus nie zniknął. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze.