Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

W ostatnim czasie na terenie Gdyni doszło do szeregu prób wyłudzeń metodą „na policjanta” z rozwinięciem metody „na listonosza”, „na hakera” lub podobne. Obecnie funkcjonariusze pracują nad ustaleniem sprawców. Apelujemy o rozwagę w kontaktach telefonicznych. Zwłaszcza jeśli rozmowa jest o przekazaniu pieniędzy, wzięciu kredytu lub podpisaniu innych umów.

W ostatnim tygodniu jeden z mieszkańców Gdyni odebrał telefon, gdzie dzwoniąca rozmówczyni, przedstawiła się jako funkcjonariuszka Policji. Fałszywa policjantka powiedziała mężczyźnie, który odebrał telefon, że oszuści chcą ukraść z jego konta bankowego pieniądze. W trakcie rozmowy zmanipulowała i namówiła poszkodowanego do przekazania w wyznaczonym przez nią miejscu pieniędzy w kwocie 15 tysięcy zł oraz karty bankomatowej wraz z pinem. Następnie w różnych miejscach na terenie Gdyni i Warszawy, przy użyciu przekazanej karty dokonała wypłat pieniędzy w łącznej kwocie ok. 280 tysięcy złotych.

Inny przypadek miał miejsce kilka dni wcześniej. Do jednej z mieszkanek Gdyni zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta informując ją, że prowadzi czynności w sprawie listonosza, który od 4 lat przynosi jej fałszywe pieniądze i wszystkie oszczędności, które kobieta ma w domu musi niezwłocznie przekazać Policji. Zgodnie z instrukcją kobieta zostawiła pieniądze w śmietniku uprzednio wskazanym przez oszusta.

Pamiętajmy i przekazujmy naszym członkom rodziny, sąsiadom, zwłaszcza tym starszym:

Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy i NIGDY nie dzwoni z takim żądaniem.