Już 29 listopada o godzinie 19.00 w Bibliotece Śródmieście będzie można posłuchać gdyńskiego zespołu Columbus Duo. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W chwili, gdy na winylu ukazuje się reedycja nagranego w 1997 roku „Rudder” grupy Thing – poprzedniego wcielenia Columbus Duo – bracia Swoboda po latach przerwy wracają do rockowego instrumentarium. Odkładając na bok eksperymenty z elektroniką – ale nie eksperymenty w ogóle – za pomocą głosu, gitary i perkusji przenoszą doświadczenia ostatnich lat w nowy wymiar. Krautowe oscylacje ustępują miejsca noise’owej surowości. Brzmieniowe poszukiwania doprowadziły tym razem do maksymalnej prostoty. Choć nie zawsze jest głośno, zawsze jest bezkompromisowo. I znów po francusku.

Korzenie Columbus Duo sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise’owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Kolejne lata to stopniowa redukcja składu i ciągłe poszukiwanie nowej dźwiękowej formy. Efektem tych przeobrażeń był avant-jazzowy Columbus Ensemble, a od 2002 roku – Columbus Duo. Po doświadczeniach z minimalizmem na pierwszych dwóch płytach duet braci Swoboda powrócił do bardziej przestrzennych struktur na albumach „Storm” oraz „Columbus meets Arszyn”. Na „Salt” i „Expositions”, winylach wyprodukowanych przez Emitera, grupa wzbogaciła swój repertuar o tradycję elektronicznej psychodelii i ambientu. Ostatnie lata pracy to eksperymenty z brzmieniami kraut rocka, zarejestrowane na płycie „Temps”.

Wszystkie nagrania Columbus Duo ukazują się w prowadzonej przez zespół wytwórni Deadsailor Muzic.

Zobacz wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1065186927166710/