Tego jeszcze nie było! Henryk Sienkiewicz w Gdyni. Spotkanie z jednym z najważniejszych polskich pisarzy to tylko jedna z atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Gdynia w ramach Narodowego Czytania. Do wspólnego czytania zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdyni 7 września!

Czytaj razem z nami!

W tym roku odbędzie się już ósma odsłona tej ogólnopolskiej akcji. Tym razem Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Wydarzenia w ramach inicjatywy odbędą się także w Gdyni.

Biblioteka Gdynia zaprasza mieszkańców do Muszli koncertowej i na plac Grunwaldzki, gdzie oprócz wyjątkowego spotkania planowane jest wspólne czytanie fragmentów nowel, czytanie performatywne z udziałem aktorów oraz warsztaty, gry i zabawy.

Mieszkańców Gdyni, naszych Czytelników, autorów, blogerów, ludzi kultury, organizacje i firmy, słowem wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do wspólnego czytania – gorąco zapraszamy!

Zgłoszenia wraz z tytułem noweli, której fragmenty chcieliby Państwo przeczytać prosimy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 2 września.

Nowele wybrane do tegorocznego czytania:
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Program Narodowego Czytania z Biblioteką Gdynia (7 września, Muszla koncertowa)
11.00 – wspólne czytanie fragmentów nowel
12.00 – czytanie performatywne kompilacji dwóch nowel: Bruno Schulza pt. „Mój ojciec występuje do strażaków” oraz Henryka Sienkiewicza „Sachem” (w wykonaniu trójmiejskich aktorów)
13.00 – Spotkanie autorskie z Henrykiem Sienkiewiczem*
Dodatkowe atrakcje podczas wydarzenia:
Warsztaty malowania toreb z cytatami, fotobudka literacka, warsztaty robienia przypinek, bookcrossing i wiele innych.
Zakończenie o godzinie 15.00

*W rolę Henryka Sienkiewicza wcieli się aktor Jakub Grzybek.

Dodatkowo w ramach Narodowego Czytania odbędą się dzień wcześniej tj. 6 września wydarzenia w wybranych filiach biblioteki:

Biblioteka Obłuże (ul. Boisko 6) – odczytane zostaną fragmenty Katarynki Bolesława Prusa w aranżacji nawiązującej do epoki; szczegóły dotyczące godziny w najbliższym czasie

Biblioteka Chylonia (ul. Opata Hackiego 33) – wspólne czytanie fragmentów Katarynki Bolesława Prusa, godz. 11.00

Biblioteka Oksywie (ul. Podchorążych 10a) – czytanie fragmentów opowiadania Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza (dzieci mają zamknięte oczy, wyobrażają sobie sceny z czytanego opowiadania); wspólne tworzenie witraży zainspirowanych kolorami z opowiadania Schulza (inspiracją do tworzenia witraży będą dostępne do obejrzenia albumy z malarstwem oraz próbki niszowych perfum); godz. 10.00