Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Ostatnie tygodnie obfitowały w sukcesy gdyńskich zawodników. Największymi są z pewnością brązowe medale w międzynarodowych zawodach gimnastyczki Natalii Kozioł i karateczka Sara Elwart. Ponadto, laury zebrali dżudocy, kickbokserzy, pływacy i cheerleaderki.

Łącznie w ostatnich tygodniach gdynianki i gdynianie zdobyli 13 medali. Zdecydowanie najwięcej było brązowych krążków.

Greckie podium
Ogromny sukces w Atenach osiągnęła gimnastyczka artystyczna Natalia Kozioł, zdobywając brązowy medal w układzie z piłką. Polka przegrała jedynie z reprezentantką gospodarzy Eleni Kelaiditti, która była druga, oraz z Rosjanką Marią Pobeduszkiną. Obroniła jednak miejsce na podium, bowiem tuż za nią uplasowała się kolejna z Greczynek Ioanna Magapoulou, która minimalnie przegrała z gdyńską sportsmenką.

Wyprowadzony cios po brąz
W Danii z kolei odbyły się mistrzostwa Europy juniorów, kadetów i zawodniczek do 21 lat w karate. Historyczny sukces osiągnęła tutaj Sara Elwart. W kategorii do 61 kg gdynianka zajęła trzecie miejsce.

Sara jako doświadczona seniorka, startująca na najważniejszych imprezach na świecie (29. miejsce w rankingu olimpijskim), miała w swojej koronnej kategorii 30 reprezentantek. Pierwszą walkę wygrała z Ukraińska zawodniczką 1:0, byłą mistrzynią Europy. W drugiej rundzie natrafiła na Rosjankę, z którą przegrała 0:1. Rywalka dostała się później do finału, co zagwarantowało gdyńskiej zawodniczce miejsce w pasażu. Trzecią walkę Elwart pewnie wygrała z Węgierką (2:1), a w walce o trzecie miejsce pokonała Słowaczkę aż 7:1, zdobywając tym samym brąz mistrzostw Starego Kontynentu.
– To dla mnie mega wyróżnienie. Od 5 lat jeżdżę na takie zawody, lecz w końcu się udało, stanęłam na podium. Jestem z siebie niezwykle zadowolona. Były to moje ostatnie zawody tego typu do 21 lat – napisała na Facebooku Elwart.

Dżudocy na medal(e)
Czołowych miejsc nie zabrakło również na krajowych turniejach. W Poznaniu na mistrzostwach Polski juniorów w dżudo po tytuł w kategorii do 60 kg ponownie sięgnął zawodnik Galeonu Gdynia Tomasz Zielski. Stoczył cztery pojedynki, z których najtrudniejszym była walka ćwierćfinałowa z ubiegłorocznym wicemistrzem Polski Kubą Biedrzyckim z UKS Conrad Gdańsk. Ale i to nie koniec. Kolejny zawodnik gdyńskiego klubu, Szymon Jaszczołt, spisał się równie dobrze. W kategorii do 55 kg sięgnął po brąz.

Bardzo dobra postawa judoków Galeonu Gdynia sklasyfikowała ich na drugiej pozycji w punktacji medalowej mistrzostw.

Pobił rywali
Mocnym ciosem swój udział w mistrzostwach Polski w kickboxingu zaakcentował natomiast Daniel Aniśko (kategoria do 89 kg). Zawodnik gdyńskiej sekcji klubu Maximus poradził sobie z wieloma rywalami, ustępując zaledwie dwóm. Ostatecznie więc zdobył brązowy medal. Drugi  gdyńskich reprezentantów Beniamin Wołodko po wyrównanej walce przegrał batalię o ćwierćfinał. Zawody odbywały się w Kartuzach, udział w nich wzięło udział 325 zawodników z 70 klubów z całej Polski.

Pływanie do szpiku kości
Gdyńskie medale zdobywają także zawodnicy w dyscyplinach na co dzień… nietypowych. Piotr Biankowski specjalizuje się wszakże w pływaniu ekstremalnym, gdzie temperatura wody sięga zera stopni, powietrza zaś trzy kreski na minusie.

W mistrzostwach globu w Murmańsku „The 3rd Ice Swimming World Championship” na dystansie 1 km stylem dowolnym gdynianin zajął 15 miejsce w kategorii open i siódmą lokatę w swojej kategorii wiekowej z czasem 14 minut i 44 sekund. Druga część tych zawodów to Puchar Arktyki „The 1st Arctic Cup 2019”. W niej Biankowski wystartował trzykrotnie: na 500 m stylem dowolnym (trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej), na 50 m stylem motylkowym (drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej) i w złotej sztafecie Arktyki 4×50 m, którą wygrał.

Na starcie stanęło 400 zawodników z 33 krajów. Polacy finalnie zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej, co jest historycznym osiągnięciem w tej ekstremalnej dyscyplinie.

Cheerleaderskim śladem
Nie da się ukryć, że dzięki Cheerleaders Gdynia, zainteresowanie tym sportem zyskało na ogromnej popularności. Sukcesy pań, wyjazdy do Stanów Zjednoczonych i sława na cały świat, zachęcają do powstawania nowych grup w Gdyni, które od razu osiągają sukcesy.

Sezon w ramach turniejowego cyklu Grand Prix Polski Cheerleaders 2019 rozpoczął bowiem zespół Uczniowskiego Klubu Sportowego Active 10 Gdynia. W jego strukturach funkcjonują cztery formacje cheerleaders, z których każda może się czymś pochwalić. Już pierwszy start, podczas Otwartego Mazowieckiego Turnieju Cheerleaders w Garwolinie 2 marca, przyniósł zawodniczkom klubu dwa złote medale i jeden srebrny. Na najwyższym stopniu podium stanęły zespoły Gold Active i Sandy Active. Srebro wywalczyła grupa Amber Active.

Udział w turnieju był jedynie rozgrzewką przed XXII mistrzostwami Polski Cheerleaders, które odbyły się w Kielcach i trwały aż cztery dni miedzy 14 a 17 marca. Do rywalizacji przystąpiło ponad 2 tys. zawodniczek i zawodników z całej Polski, najlepsze kluby i szkoły cheerleaders.

I tym razem gdyński klub wrócił z pięknymi trofeami. Zespół Gold Active zdobył brązowy medal w dywizji Pom Dance Premiere, w kategorii wiekowej senior. Grupa Sandy Active również stanęła na trzecim stopniu podium tylko w dywizji Pom Dance Elite, w kategorii dzieci.

Ogromnym sukcesem dla całego Active 10 Gdynia było dodatkowo wywalczenie dwóch złotych medali za zeszłoroczny cykl Grand Prix Polski Cheerleaders 2018 w dywizji Pom Dance Premiere, w kategorii wiekowej junior oraz Pom Dance Elite, w kategorii wiekowej senior II. Wszystkie grupy działają przy Szkole Podstawowej nr 10 w Gdyni.