Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Gdyńskie Centrum Sportu na brak pracy nie może narzekać. We wrześniu tego roku wystartował, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, projekt Bringing Sport to Children with Special Needsskupiający się na dzieciach ze specjalnymi potrzebami. Natomiast już od 1 listopada rusza, przygotowana z myślą o osobach powyżej 60. roku życia, inicjatywa GOAL (Go Out And Live). W drugim przypadku GCS jest głównym koordynatorem projektu.

Bringing Sport to Children with Special Needs 
Badania naukowe udowadniają, że zajęcia sportowe oddziałują pozytywnie na dzieci ze specjalnymi potrzebami. Potwierdzono, iż poprawiają one ogólną kondycję, wpływają na czynności poznawcze, pomagają w kontroli wagi i sprzyjają prawidłowej gęstości kości.

Dzięki aktywności fizycznej dzieci są zdrowsze także psychicznie. Poprawia się ich samoocena oraz zmniejsza ryzyko zachorowań, m.in. na cukrzycę. Projekt, do którego z radością przystępujemy, niesie ze sobą same korzyści – zauważa dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.

Specjaliści podkreślają, że sport jest jednym z najważniejszych narzędzi w integracji dzieci ze społeczeństwem, a także narzędziem edukacyjnym, które zachęca do uczestnictwa w życiu codziennym i nikogo nie dyskryminuje.

Projekt skierowany jest do dzieci wymagających szczególnej troski, rodziców, nauczycieli, wychowawców, pracowników socjalnych, doradców i osób pracujących na co dzień w szkołach integracyjnych i specjalnych. W jego ramach opracowany zostanie podręcznik z wytycznymi dotyczącymi korzyści płynących z uprawiania sportu, wraz z konkretnymi przykładami dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Powstanie także aplikacja, która pomoże grupom docelowym uzyskać natychmiastowe pomysły na temat odpowiednich zajęć sportowych dla indywidualnych specjalnych potrzeb dzieci.

Celami projektu są także m.in. wymiana doświadczeń pomiędzy instytucjami zajmującymi się na co dzień edukacją dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami, podniesienie umiejętności osób pracujących z dziećmi wymagającymi specjalnej troski, szkolenia angażujące uczestników projektu czy eventy upowszechniające przyświecające projektowi idee.

Liderem projektu jest słoweński uniwersytet Ljudska Univerza Rgaska Slatina, który do współpracy, poza Gdyńskim Centrum Sportu, zaprosił doświadczone podmioty z krajów takich jak: Słowenia, Chorwacja, Grecja, Portugalia oraz Hiszpania.

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2018 roku, a zakończy w sierpniu 2021 roku. Całkowity budżet projektu wynosi 279.065 EUR (ok. 1.225.000 PLN).

GOAL (Go Out And Live – creating conditions conductive to maintaining the highest quality of seniors’ lives)

Projekt przygotowany został z myślą o osobach w wieku powyżej 60 lat, które powinny prowadzić aktywny i zdrowy styl życia dla poprawy procesu starzenia. Kluczowe zadania partnerów projektu to wymiana wiedzy oraz doświadczenia w zakresie aktywizacji oraz wdrażania postaw prozdrowotnych wśród seniorów. Co powinno doprowadzić do wzbogacenia jakości usług opiekuńczych dla osób starszych o elementy aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Efektem kilkunastomiesięcznych prac będą opracowane rekomendacje na temat standardów opieki nad seniorami oraz film instruktażowy, prezentujący skuteczne metody motywacji osób starszych do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia. Dodatkowymi rezultatami projektu będą także: zawiązanie międzynarodowej współpracy i zacieśnienie kooperacji pomiędzy lokalnymi podmiotami, działającymi w sferze usług dla osób starszych.

Seniorzy to bardzo ważna grupa mieszkańców Gdyni oraz miast partnerskich. Zdecydowaliśmy się podjąć międzynarodową współpracę, by poprzez wymianę różnorodnych doświadczeń, poprawić jakość życia osób starszych mówi Marek Łucyk. I dodaje: – Jako GCS od pięciu lat organizujemy zajęcia sportowe dla seniorów. Wierzę, że zebrane wnioski i opinie pomogą nam motywować osoby starsze do prowadzenia jeszcze aktywniejszego stylu życia.

Działania projektu skupiać się będą na: międzynarodowych spotkaniach partnerów, lokalnych panelach dyskusyjnych środowisk bliskich seniorom oraz interdyscyplinarnych warsztatach dla pracowników zaangażowanych w projekt instytucji, dzięki których zdobędą oni nowe umiejętności oraz wiedzę na temat prawidłowej opieki nad osobami starszymi.

Koordynatorem projektu będzie Gdyńskie Centrum Sportu wspierane przez lokalnego partnera: gdyńskie Stowarzyszenie Jestem Ważny. Zagraniczni partnerzy to podmioty z następujących krajów: Słowenia (Uniwersytet III Wieku w Rogaska Slatina), Portugalia (Urząd  Miasta Lousada), Rumunia (stowarzyszenie w Gilau), Szwecja (Uniwersytet w Lunds).

Projekt jest współfinansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus +, a jego całkowity budżet wynosi 57.970 EUR (ok. 247.000 PLN).


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.